NASA je ovaj vikend objavila vijest kako je pronašla ‘Zemlju 2.0’ – Kepler 452b. Iako bi se po njihovoj objavi moglo činiti kao da se radi o planetu na koji bi smjesta mogli krenuti i živjeti čim se doselimo, tome ipak nije tako. Kepler 452b veći je od Zemlje, a svi planeti koji su veći od Zemlje a sličnog su sastava, imat će veću gravitaciju. Površinska gravitacija na ovom planetu je oko 2g, što znači da bi se muškarac koji teži 80kg osjećao kao da ima 160kg. Vojnici, planinari i mnogi drugi redovito nose 80kg opreme na leđima, ali ne bi se moglo reći da bi se ikad naviknuli to raditi svaki dan cijeli dan.
Kepler 452b nije baš toliko ni blizu: nalazi se 1400 svjetlosnih godina daleko od Zemlje. Kada bi Voyager 1 (trenutno najbrži predmet napravljen ljudskom rukom) išao u tom smjeru, stigao bi za otprilike 24 milijuna godina.
S obzirom da je svjetlosti s Keplera 452b trebalo 1400 godina da stigne do nas, mi gledamo prizor iz tog sustava star 1400 godina. Da netko na Kepleru 452b gleda Zemlju u ovom trenutku, vidjeo bi Slavene kako upravo ulijeću na Balkan.
S obzirom da putovanje brže od svjetlosti vrlo vjerojatno nikad neće biti moguće, najbolje ćemu se možemo nadati je putovanje relativističkim brzinama, uz pomoć elektromagnetskog pogona ili solarnog jedra. Pri 0.9c (90% brzine svjetlosti), do Keplera 452b trebalo bi nam 1560 godina, no srećom putnicima bi se činilo da se radi o samo 679,5 godina, zahvaljujući dilataciji vremena.
Comments are closed.